Rys historyczny

Założenie przedszkola datuje się od 1950 rok.

Pierwsza  kronika przedszkolna znajdująca się w placówce opisuje jej działalność od 1968 roku. Z niej też dowiadujemy się o kadrze kierowniczej przedszkola w Kołczygłowach. I tak, pierwszą z nich była:

1. Urszula Felskowska

2. Stanisława Niemczyk,

3.  Danuta Dul.

4. Od 1960 roku kierownictwo objęła Pani Anna Trzebiatowska, która była dyrektorem do  15 sierpnia 1990 roku.

5. Od 15 sierpnia 1990 roku funkcję dyrektora sprawuje Małgorzata Jankowska

Informacje ogólne o przedszkolu

Organem prowadzącym jest Urząd Gminy w Kołczygłowach. Nadzór pedagogiczny sprawuje Pomorski Kurator Oświaty w Gdańsku.

Budynek, w którym mieści się przedszkole usytuowany jest  przy głównej  ulicy Słupskiej 54. Otoczony jest zielenią i dużym placem zabaw wyposażonym w sprzęt rekreacyjny dla dzieci.

Sąsiadujemy z Urzędem Gminy i małym parkiem.  Jest to budynek  jednopiętrowy – przedszkole zajmuje parter. Obiekt jest monitorowany.

Do końca czerwca 2011 roku znajdowały się tam 2 duże sale zabaw i zajęć,  wspólna szatnia dla wszystkich dzieci, kuchnia i kancelaria. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach mieszanych  3-4 letnich i 5-6 letnich.  Ze względu na warunki lokalowe jeszcze dwa oddziały  dzieci sześcioletnich mieściły się w budynku Urzędu Gminy.

W  2006  roku oddziały sześcioletnie mieszczące się w budynku Urzędu Gminy  przeniesiono do Zespołu Szkół w Kołczygłowach.

W 2011 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zmodernizowano i rozbudowano stary budynek dzięki czemu mamy obecnie piękny i przestronny obiekt. Do placówki może uczęszczać 75 dzieci (przed rozbudową 50 dzieci). Są 3 grupy wiekowe: 3 –latki, 4-latki i 5-6 latki. Każda grupa posiada przestronną, dobrze wyposażoną salę. Grupa 4- latków posiada oddzielną szatnię i wejście. Dzieci 3-5 –latnie wspólną. Kuchnia, magazyny i zaplecze kucharki  zlokalizowane są w nowej części budynku wyposażone w nowoczesny sprzęt  i urządzenia techniczne.  Zyskaliśmy również pomieszczenie dla intendenta i kasjerki.

Od 01 września 2017 roku jeden  oddział (dzieci 6-letnich) został zlokalizowany w miejscowej Szkole Podstawowej, ul Słupska 10. Tym samym nasze przedszkole liczy od tego roku szkolnego 2017/2018 - 4 oddziały przedszkolne.

Kadra pedagogiczna posiada wymagane kwalifikacje. Nauczyciele podnoszą jakość pracy przez udział w warsztatach, kursach i zespołach samokształceniowych. Nauczyciele są chętni do współpracy z rodzicami poprzez kontakty indywidualne, zebrania grupowe, zajęcia otwarte oraz poprzez organizowane spotkania i imprezy.  Są otwarci na oczekiwania i propozycje rodziców.

Tradycją naszego przedszkola są organizowane różnego rodzaju uroczystości, spotkania i imprezy: Bal karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka, Sprzątanie świata, Dzień Matki, spotkania z policjantem i strażakami, wizyty zakładach pracy, spotkania z ciekawymi ludźmi. Dzieci biorą również  udział w różnych konkursach.

Nasze przedszkole zapewnia dzieciom wszechstronny rozwój, dobre wychowanie i opiekę oraz poczucie bezpieczeństwa.

Przedszkole jest czynne w godzinach 6:00 do 16:00